+48 669 488 838 info@krakowtourguide.pl

Zwiedzanie Krakowa może odbywać się w bardzo różny sposób. Jedni wybierają zwiedzanie z przewodnikiem w formie spaceru, inni wycieczkę autobusową, a jeszcze inni chętnie decydują się na zwiedzanie Krakowa na rowerze. Zobacz jak może wyglądać trasa takiej wycieczki i przekonaj się, że warto poznać Kraków na rowerze.

ROWEREM PRZEZ KRAKÓW – TRASA WYCIECZKI

Kraków należy do miast, których zabytkowa część jest dobrze przygotowane dla ruchu rowerowego. Większość ulic Starego Miasta jest wyłączona z ruchu samochodowego, a dobrze zaplanowane ścieżki rowerowe pozwalają wygodnie i bezpiecznie przemieścić się pomiędzy kolejnymi punktami trasy zwiedzania. Podczas wycieczki rowerem po Krakowie odwiedzimy Stare Miasto, zwiedzimy Kazimierz oraz żydowskie getto.

Krakow rynek podczas wycieczki rowerowej

Naszą wycieczkę rowerem przez Kraków rozpoczniemy na Rynku po czym udamy się w kierunku murów obronnych. W drodze powrotnej na Rynek Główny miniemy Muzeum Książąt Czartoryskich oraz przejedziemy obok ul. Floriańskiej, na której końcu będzie doskonale widoczny Kościół Mariacki. Z jednej wież kościelnych można usłyszeć hejnał, który od wieków rozbrzmiewa co godzinę na każdą z czterech stron świata. Na Rynku przed Kościołem Mariackim krakowskie kwiaciarki od lat sprzedają kwiaty. Ich obecność, podobnie jak duża liczba gołębi, jest ważnym elementem atmosfery panującej na Rynku Głównym, będącym jednym z największych placów w Europie.

Zwiedzając Kraków na rowerze zatrzymamy się w okolicach Sukiennic, skąd widoczna będzie także wieża Ratuszowa, która była świadkami wielu ważnych wydarzeń historycznych. Następnie skręcimy w jedną z ulic, przy których znajduje się Collegium Maius – najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którym studiowało wielu wybitnych Polaków. Jadąc dalej trafimy pod Okno papieskie będące miejscem spotkań Papieża Jana Pawła II z młodzieżą. Będziemy mogli również zobaczyć Kościół Franciszkanów – istniejący nieprzerwanie od XIII wieku.

wycieczka rowerowa po Krakowie

WAWEL

Kontynuując zwiedzanie Krakowa na rowerze udamy się w stronę Wawelu. Na Wzgórzu Wawelskim znajduje się Katedra oraz Zamek Królewski. Posłuchamy o niezwykłej historii tego miejsca, na którym przez wieki rezydowali królowie Polski.

Trasa wycieczki rowerem po Krakowie doprowadzi nas do stóp Wzgórza. Zobaczymy tam pomnik Smoka Wawelskiego, który jest punktem wycieczki szczególnie lubianym przez najmłodszych. Smok zieje ogniem, budząc grozę i podziw u oglądających, którzy chętnie uwieczniają ten moment na zdjęciach. Stojąc pod Smokiem będziemy nieopodal Bulwarów Wiślanych, które należą do terenów bardzo sprzyjających aktywnemu wypoczynkowi. W pogodne dni są one licznie odwiedzane przez spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów. Biegnie tędy również trasa rowerowa.  Skorzystamy z niej, aby dostać się na Żydowski Kazimierz, czyli kolejny element wycieczki rowerem przez Kraków.

Wycieczka rowerowa po Krakowie – zwiedzanie Kazimierza i Getta

Na Kazimierzu odwiedzimy ważne punkty związane z historią tej dzielnicy. Będzie to zatem ul. Szeroka, stanowiąca serce dawnego miasta żydowskiego. Zobaczymy tam Starą Synagogę, która obecnie jest najstarszą synagogą w Polsce.

zwiedzanie Krakowa na rowerze Collegium Maius

Nasze zwiedzanie Krakowa na rowerze zakończymy po drugiej stronie Wisły. Odwiedzimy wtedy Plac Bohaterów Getta, miejsca będące świadkiem historii Żydów w getcie. Do zadumy nad tymi tragicznymi wydarzeniami skłania niezwykła instalacja-pomnik w postaci wielkich krzeseł stojących na placu. Stamtąd udamy się do Fabryki Oskara Schindlera, której założyciel uratował od zagłady ponad 1000 Żydów.

Podczas zwiedzania Kazimierza na rowerze warto zwrócić uwagę nie tylko na zabytki, ale również na liczne restauracje, puby oraz małe sklepiki oferujące lokalne produkty. Warto tu wrócić wieczorem i poczuć lokalny klimat. Kochają go nie tylko krakowianie chętnie odwiedzający tę dzielnicę, ale również turyści z różnych zakątków świata.

Krakow family bike tour

Wycieczka rowerowa po Krakowie możliwa jest również na rowerach elektrycznych. Więcej informacji znajduje się pod tym linkiem.